Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Siedemnastoletni Holden Caulfield, przebywający w szpitalu, opowiada o tym, co wydarzyło się kilka miesięcy wcześniej, w przeciągu trzech dni przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy uciekł ze szkoły w „Pencey”. W sobotę po południu wrócił z Nowego Jorku wraz z drużyną szermierzy. Tego dnia miało odbyć się spotkanie z drużyną ze szkoły McBurneya, lecz ostatecznie do niego nie doszło, ponieważ Holden przez nieuwagę zostawił torby ze sprzętem w kolei podziemnej. Prawie wszyscy uczniowie „Pencey” zebrali się na boisku, aby dopingować swoją drużynę podczas ostatniego w sezonie meczu piłki nożnej z reprezentacją Saxon Hall. Caulfield wszedł na wzgórze, pragnąc pożegnać się ze szkołą.

Kilka dni wcześniej dowiedział się, że został z niej wyrzucony, ponieważ nie zaliczył większości przedmiotów. Potem udał się do domu profesora Spencera, który poprosił go o spotkanie przed powrotem do domu. Przywitał się z chorym staruszkiem i przysiadł na łóżku, przez chwilę żałując, że go odwiedził. Historyk zaczął wypytywać o rozmowę z dyrektorem szkoły, uświadamiając Holdenowi, że po raz kolejny rozczarował rodziców. Wyjaśnił również, dlaczego i on wystawił mu ocenę niedostateczną, a następnie odczytał wypracowanie, które chłopak napisał. Caulfield odpowiedział, że to rozumie, ale nie chciał zwierzać się nauczycielowi ze swych kłopotów w szkołach, w których uczył się wcześniej.

Przyznał, że na razie nie martwi się sytuacją, w której się znalazł, gdyż jeszcze do niego nie dotarło, że został wyrzucony z czwartej szkoły. Chciał jak najszybciej opuścić dom pana Spencera, więc skłamał, że musi się spakować. Pożegnał się i kiedy przechodził przez salon, kierując się do drzwi wyjściowych, usłyszał, że staruszek życzy mu powodzenia.

Po powrocie do pokoju, który dzielił ze starszym o rok Stradlaterem, nałożył na głowę czerwoną dżokejkę, kupioną tego dnia w Nowym Jorku. Miał zamiar przeczytać kilka rozdziałów powieści, którą wypożyczył przez pomyłkę i rozsiadł się wygodnie w fotelu. Parę minut później zjawił się Robert Ackley, czwartoklasista, który wzbudzał w nim obrzydzenie. Holden starał się nie zwracać na niego uwagi, lecz był coraz bardziej poirytowany, dostrzegając, że Ackley kręci się po pokoju i bierze wszystko do ręki. Chłopak wypytywał go o wyjazd szermierzy i randkę Stradlatera, którego nienawidził. Nieoczekiwanie wrócił współlokator Caulfielda, więc Ackley wycofał się do swojego pokoju.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „Buszujący w zbożu” - streszczenie szczegółowe
2  Sally Hayes - charakterystyka
3  Jane Gallagher - charakterystykaKomentarze: Streszczenie „Buszującego w zbożu” w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: