Streszczenie „Buszującego w zbożu” w pigułce - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W Nowym Jorku wysiadł na Penn Station i początkowo zamierzał do kogoś zatelefonować, ale po chwili uświadomił sobie, że tak naprawdę nie ma osoby, z którą mógłby porozmawiać. Rozważał również możliwość zadzwonienia do młodszej siostry, Phoebe, lecz obawiał się, że o tej porze już śpi i telefon mogli odebrać rodzice. Pojechał taksówką do hotelu „Edmont”, wynajął pokój i uznając, że jest dość wcześnie, zszedł do Sali Lawendowej, gdzie odbywał się nocny dancing. Usiadł przy stoliku, zwracając uwagę na trzy kobiety, siedzące obok. W końcu nawiązał z nimi znajomość i przez jakiś czas tańczył z każdą z nich. Po jakimś czasie pożegnały się, wyjaśniając, że muszą wcześnie wstać i zostawiły go samego. Zapłacił rachunek i wyszedł do hallu. Tam usiadł w fotelu, myśląc o Jane. Przypomniał sobie, w jaki sposób poznali się i jak miło spędzali czas, grając w warcaby i rozmawiając ze sobą.

Nagle postanowił pojechać do lokalu w Greenwich Village, w którym bywał w towarzystwie brata. Wśród tłumu ludzi poczuł się samotny i zagubiony. Niespodziewanie podeszła do niego Lilian Simmons, dziewczyna, z którą jakiś czas temu był związany jego brat. Wypytała go o D.B., a potem poprosiła, aby dosiadł się do stolika, który zajmowała razem z towarzyszącym jej oficerem marynarki.

Holden odmówił jednak, wyjaśniając, że za chwilę wychodzi. Następnie opuścił lokal i pieszo wrócił do hotelu. Był coraz bardziej przygnębiony i zapragnął umrzeć. W windzie zgodził się na propozycję windziarza, który za pięć dolarów zaoferował, że przyprowadzi mu prostytutkę. Kiedy dziewczyna zjawiła się w jego pokoju, uświadomił sobie, że nie chce w ten sposób zdobywać doświadczenia. Starał się zachowywać swobodnie, kiedy wyjaśniał jej, że nie ma ochoty na seks i zapłaci za czas, jaki razem spędzą. Chciał z nią porozmawiać, ale dziewczyna wzięła pieniądze i wyszła, nazywając go ofermą. Jakiś czas później usłyszał pukanie do drzwi i kiedy otworzył je, ujrzał windziarza i stojącą za nim prostytutkę.

Mężczyzna zażądał dodatkowych pieniędzy, a gdy Holden odmówił, odepchnął go i wszedł do pokoju. Zagroził, że poinformuje rodziców chłopaka o tym, że spędził w hotelu noc z prostytutką. Caulfield, przyparty do ściany, odpowiedział, że nie da się oszukać. Wtedy dziewczyna wyjęła z jego portfela pięć dolarów, a windziarz trzepnął go palcami po pidżamie. Upokorzony chłopak z trudem powstrzymał łzy i nazwał go świnią. Mężczyzna przewrócił go na podłogę, po czym wyszedł z pokoju z prostytutką.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


  Dowiedz się więcej
1  „Buszujący w zbożu” jako metafora życia – problematyka utworu
2  Czas i miejsce akcji „Buszującego w zbożu”
3  cytaty



Komentarze
artykuł / utwór: Streszczenie „Buszującego w zbożu” w pigułce







    Tagi: